من نیز به دعوت دوست خوبم حاج صابر در محل حاضر میشوم . همزمان با این مراسم پرواز سردی که یک روز قبلش بنده انرا تجربه کرده ام در محل سایت آذر شهر برقرار است . نا گفته نماند که کلاسهای پروازی استاد رحمت دوست باهنرجویان باذوق و فعال خود  بعد از ظهر پنجشنبه در سایت اذر شهر بر قرار بوده است توفیقی گردید که در جوار استاد و شاگردانش فضای صمیمی پروازهای قدیمی را تجدید نمایم .

من به اتفاق دوستان پروازی امید سهلان و محمد حسنپور به محل جزیره اسلامی میرسیم حاج صابر که از خلبانان با تجربه در پاراموتور میباشند سورت اول پرواز را روی دریا جهت بررسی شرایط هوایی جهت برگشت به محل مسابقه اتوموبیلرانی انجام میدهند ولی به لحاظ عمیق بودن محل مسابقه در جزیره از ادامه پرواز روی محل خود داری کرده و دستور لغو پرواز برای بچه های دیگر گروه صادر میشود .

حاج صابر از فرصت استفاده نموده موتورسواری با دوستان ارومیه ای را به نمایش میگذارد . چند عکسی از موتور سواری و جمع اوری بالها و پاراموتور گرفته راهی سایت آذر شهر میشویم . صدای استاد رحمت دوست از محل تیک اف آذر شهر گواه پروازهای خوب است .... دستها بالا ..... بدو بدو آفرین ..........

یک واژه آشنا برای خلبانانیکه بسوی محل سایت حرکت میکنند . پرواز دایر است و بادی کمتر از ۷ کیلومتر انتظار شما را میکشد ! صدای علی اختری به لحاظ اینکه در محل لند ایستاده است شنیده نمیشود از مزایای مسئولیت در لند استفاده از گرمای آتش خلبان نبوت زرتشتی استفاده از تنقلات دوستان چائی گرم و ..... میباشد و اما تیک اف ........! نه ابی نه چائی و نه ........ استرس و شلوغی بچه ها .

خانم نقیب زاده با سرعت زیاد از ما جلو زده و خود را به محل پرواز میرساند . به سایت میرسیم من که از قبل با مهندس سارخانی برای پرواز هماهنگ شده بودم او را در جمع دوستان نمی بینم . خلبانان جدیدی در حال جمع کردن بال و چتر کشی هستند . خانم آبروانی آتش لند را روشن و منتظر فیلمبرداری از پسنجر میهمان آقای شاکری است ....انقدر در مورد کارش مسئولیت پذیر است که قابل تقدیر است .

ماشین مخصوص گروه که به همت آقای حاج ناصر رحمت دوست و محمد اقا طراحی وراهندازی شده است با ژتونهای چاپ شده توسط خلبان بابایی از خلبانان گروه استقبال میکند جا دارد از طرف تمامی دوستداران ورزش پارگلایدر تشکر خود را از مبتکر این طرح اعلام نمایم .

دوستان سوار شده و به محل تیک اف میرسند . دیگر مشگلی بنام ترانسپورت وجود ندارد .

تنها مشگلی که از تدارک این ماشین به بعد به چشم میخورد کثرت خلبانان در محل تیک اف است که این نیز با انضباط و مقررات پرواز دسته جمعی حل خواهد شد صبر و حوصله رعایت حق تقدم تیک اف کننده ها عدم استفاده بی جا از رادیو بیسیم و احترام به افسر سایت بیش از پیش نیاز سایتهای پروازی است .

مسئله مهم دیگری که به نظر میرسد باعث اختلالاتی در مکالمات اورژانسی گشته است انتخاب سه کانال در رنجهای مختلف بیسیم با اسمهای تقریبا مشابه با ریز کدهای حرفه ای پرواز برای کاراموزان مشکل ساز شده است . پرواز خلبان علی جوانبخت در ابر و رعایت نکردن هدینگ مناسب و عدم دریافت اعلام وضعیت جدید توسط مربی مستقر در محل لند یکی دیگر از این علایم است .

به نظر میرسد تثبیت یک کانال برای پرواز در اسمان با حفظ رعایت تمامی مقررات مکالمه در بیسیم و انضباط ان ضروری است . کانالهای اضافی جهت پرواز پاراموتور کنترل کاراموزی در سایت و مکالمات روی زمین با توافق طرفین انتخاب گردد . و نهایتا کانال پرواز در اسمان کانالی مقدس و به یاد ماندنی گردد .

پرواز ها تک تک شروع میشوند با اینکه باد با۶۰ درجه کراس از سایت شماره ۳ میوزد ولی دوستان براحتی تیک اف میکنند همکاری عمومی برای حفظ امنیت خلبانان به لحاظ پائین بودن ابر در سایت چشمگیر و قابل تقدیر است پرواز تندم توسط استاد . تیک اف خوب اقایان شاکری . امین انزلی . امید . محمد ها حسنپور و فضل اللهی خانم آبروانی و نقیب زاده همگی بصورت ریورس آرام و راحت تیک اف کرده و توسط خلبان ساغری که در انتهای یال اصلی جهت رویت و تغییر مسیر بطرف چپ ایستاده است روانه شده و بعد از رویت خلبان ساغری تغییر مسیر داده بطرف لند پرواز میکنند البته دوستانی که جی پی اس داشتند راحتتر پرواز میکردند . در این دو روز که تقریبا هوایی مشابه داشته است خلبانان کاراموز این دوره آقایان غلامرضا بدری زاده . اسماعیل امینی . بهزاد کریمی . عظیم عارفی . علی جوانبخت . و جعفر سلامی . همگی پروازهای موفق سلویی خود را انجام داده و بخوبی پرواز در ابر را نیز تجربه کوتاهی داشتند . جا دارد از محبتهای خلبان سلامی در تدارک صبحانه اصیل ایرانی در سایت تک آلتی تشکر نموده و با رعایت حق تقدم از محبتهای بهزاد نسیمی نیز قدر دانی نمائیم . اگر اشخاصی از قلم این حقیر افتاده باشد پوزش میطلبم .

استفاده از دوستان قدیمی در سایت و کمک به آقای رحمت دوست گرچه وظیفه تک تک پیشکسوتان این ورزش است ولی گاها این محبت نه تنها کمکی نیست بلکه ممکن است مشگلی بس عظیم درست نماید . دوستان قدیمی در صورت در خواست مستقیم مربی مربوطه آماده کمک رسانی کنترل و هدایت خلبانان در سایت میباشند و این دقیقا زمانی است که مربی دید کافی در سایت را نداشته و یا از دسترس رادیو ایشان خارج بوده باشد دخالت در کار پرواز در حضور مسئولین سایت احتمال بروز حوادث نا گوار را چندین برابر خواهد کرد .

در این روز پروازهای لذت بخشی داشتیم رحیم هاشمپور با پاراموتور در محل لند نمایشهای خاص پاراموتور را انجام داده و با موفقیت تمام در همین محل لند نمودند . علی اختری از تمامی لندینگ بچه ها اظهار رضایت کرده و استاد رحمت دوست از کاراموزان خود در این روز ابری پروازی خوشنود بوده است .

وینگ اور های امید .. بالاست سنگین حسنپور . لند دور از سایت جوانبخت و انزلی . تندم من و ومهندس سارخانی با بال جدید و خوش دست ایشان که یکی از امکانات دیگر گروه بشمار میرود از ابتکارات ایشان است .

تهیه وینچ مناسبی که توسط جناب سرهنگ سروش خریداری شده از دیگر امکاناتی است که جدیدا به گروه اضافه شده است . اعزام گروهی متشگل از آقایان رحمت دوست . حسین جعفری . علی اختری و یونس انور به سایت گنو جهت آموزش کار بردی وینچ در همین هفته صورت میگیرد. با خرید این دستگاه کار دوستان جهت گذراندن دوره های اس ای وی بمراتب راحتتر و در شهرستان خودمان امکان پذیر خواهد بود .

چایی داغ خلبان نبوت زرتشتی اتش گرمی که توسط خلبان آبروانی روشن مانده بود و کیک معروف خلبان

جوانبخت که در حضور پسرشان کنار آتش صرف شدناهار و قورمه سبزی خانم نقیب زاده همه و همه یک روز دیگر از زندگی مارا سپری میکند لازم به ذکر است به علت تعمیرات جزیی که در ماشین مخصوص پرواز اتفاق افتاد کار کمک رسانی به زلزله زدگان از طریق ماشین دیگری که حاوی بخاری نفتی بود انجام گردید  بدینوسیله از گروه امداد که هر هفته در روستاهای منطقه مشغول فعالیت میباشند عذر خواهی مینمایم.عکس نیمه دسته جمعی جمعه محل لند آذرشهر

 خلبان جعفر سلامی و نبوت در علمدار

 خلبان پاراموتور رحیم هاشمپور در سایت دین آباد

حاج صابر و لند در تک آلتی .

رو به سهند ........

حاج صابر ... برای اینکه اعتراضی نباشه !

یوسف خان ....

اینجا تک آلتی من .

اینم متاسفانه دستهای من !

 علی اختری و کنترل محل لند

 آتش گرم گروه .

 اردکلوی مرند و عکس بی پرواز !

 خلبان سهلان .

 حاج صابر نوین در حال موتور سواری جمعه .

 سایت آذرشهر و خلبان بدری نژاد

 

 کیسه کلم و ابرهای سایت

 ماشین مخصوص پرواز ........

 بهروز ساغری و خلبان ابروانی در حال اماده شدن به تیک اف .

 یا سیدی .مهندس سارخانی با تجهیزات کراس کانتری پرواز

 خلبان علی جوانبخت و عکس یادگاری با پاراموتور

همچنان چایی نبوت دایر است .

 ماشین پاراگلایدر با ۲۰ سرنشین در تک آلتی

 خلبان قلیپور

جعفر سلامی

و دو قلو های حاج صابر

 

 

+ نوشته شده توسط یونس انورحقیقی در شنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۵ و ساعت 19:8 |